⚡ Kortsvaret
Kalla vintrar driver upp det rörliga elpriset kraftigt — framförallt i SE3 och SE4. Orsaken är enkel: låga temperaturer ökar efterfrågan på el för uppvärmning, vilket pressar spotpriset på Nord Pool. I SE3 steg månadsmedelpriset från 51,7 öre/kWh i december 2025 till 108,4 öre/kWh i januari 2026 — mer än en fördubbling på en enda månad. Under februari 2025 uppstod extrema skillnader: SE3 låg på 77,1 öre/kWh medan SE1 (norra Sverige) landade på 12,9 öre/kWh — sex gånger lägre. Med ett rörligt elavtal absorberar du dessa svängningar fullt ut direkt på elräkningen.

💡 Vår rekommendation
För de flesta som undrar hur kalla vintrar påverkar det rörliga elpriset och vill säkra ett konkurrenskraftigt rörligt avtal rekommenderar vi Bixia Rörligt pris.
Bixia har ett påslag på 5,0 öre/kWh och en månadsavgift på bara 39 kr — ett av marknadens lägsta totalkostnadsalternativ för rörligt pris. Trustpilot-betyget är 3.8/5 baserat på 924 recensioner, med 66% av kunderna som ger 4–5 stjärnor och återkommande beröm för tydlig kommunikation och snabb kundtjänst. Om vintern känns för osäker erbjuder Bixia även Vinterpris — ett fast alternativ som låser priset för vintermånaderna.
📋 Vad du lär dig i den här guiden
Den här guiden täcker:
- Varför kalla vintrar driver upp spotpriset och vilka mekanismer som styr det
- Hur prisskillnaderna ser ut mellan elområdena SE1–SE4 under kalla perioder
- Konkreta kostnadsberäkningar baserade på faktisk Nord Pool-data 2024–2026
- Hur du väljer rätt elavtal med hänsyn till vinterprisrisken
- Vilka elbolag som erbjuder bäst villkor för rörliga kunder vintertid
⚡ Rörligt elpris och kalla vintrar — från grunden
Det rörliga elpriset styrs av spotpriset på Nord Pool — den nordiska elbörsen där tillgång och efterfrågan möts kontinuerligt. Sedan hösten 2025 sätts alla spotpriser per kvart, men de flesta rörliga elavtal fakturerar ett viktat månadssnitt av alla kvartar under månaden. Det innebär att du varken tjänar eller förlorar på enstaka pristoppar — men att hela månadens genomsnittliga prisnivå slår igenom direkt på din räkning.
Under kalla vintermånader samverkar flera faktorer till att pressa upp spotpriset:
Ökad efterfrågan. Uppvärmning av bostäder är den dominerande drivaren. En sänkning på 5–10 grader jämfört med ett normalläge ökar hushållens elförbrukning markant — framförallt hos direktelkunder med golvvärme, el-element eller äldre värmepumpar med sämre värmefaktor i kyla.
Begränsad vattenkraft. Under kalla perioder fryser ofta vattenleder i norr, vilket minskar vattenkraftsproduktionen. Vattenkraften svarar för ca 40–45% av Sveriges elproduktion och är den mest priskänsliga källan på börsen.
Låg vindkraft. Kall väder sammanfaller ofta med högtryckslägen och låg vindhastighet i Sydsverige, vilket reducerar vindkraftsproduktionen i just de elområden (SE3–SE4) som redan har störst efterfrågan.
Transmissionsbegränsningar. Kapaciteten i kablar och ledningar som för el söderut från SE1 och SE2 är begränsad. Under extremkyla räcker den inte till för att täcka behovet i SE3–SE4, vilket skapar interna prisskillnader mellan elområdena — en mekanism som kallas flaskhals- eller trängselavgift.
Resultatet syns tydligt i historiska Nord Pool-data. SE3 gick från 37,0 öre/kWh i juli 2025 till 108,4 öre/kWh i januari 2026 — en ökning på 193% på sex månader. Under februarikylan 2025 var prisskillnaden mellan SE3 och SE1 som störst: 77,1 mot 12,9 öre/kWh, en skillnad som gör att en SE3-villa med 20 000 kWh/år betalade nära 20 000 kr mer i årsräkning än en likvärdig villa i SE1 under en och samma vinter.
Jämför Bixias pris och villkor →
### ❄️ Säsongseffekten: Vad skiljer kalla från milda vintrar?
Inte alla vintrar är lika kostsamma. Det som avgör prisnivån är i första hand kombinationen av:
- Hur långvarig och djup minusperioden är
- Tillgången på nordisk vattenkraft (fyllnadsgrad i vattenreservoarer)
- Importkapaciteten från kontinenten (tyska och danska spotpriser)
- Vindkraftsproduktion i Sydsverige
Vintern 2024/25 var ovanligt volatil. Januari 2025 låg SE3 på 63,4 öre/kWh — relativt högt men hanterbart. Februari 2025 slog sedan till med 77,1 öre/kWh, drivet av ett sammantaget tryck av kyla, låga vindhastigeter och begränsad nordisk vattenkraft. Vintern 2025/26 visade ett annat mönster: december 2025 var förhållandevis mild (51,7 öre/kWh), men januari 2026 eskalerade till 108,4 öre/kWh när temperaturen sjönk kraftigt under normalnivå i Mellansverige.
✅ Vad gäller — och vad gäller inte?
Många hushåll bär på felaktiga föreställningar om hur kyla och rörligt elpris hänger ihop. Tabellen nedan reder ut de vanligaste missförstånden:
| Scenario | Gäller? | Notering |
|---|---|---|
| Kalla vintrar ökar mitt rörliga elpris | ✅ | Ökad efterfrågan driver upp spotpriset direkt på Nord Pool |
| Kall väder i hela Norden ger höga priser i SE1 | ⚠️ | SE1 har mer lokal vattenkraft och stiger betydligt menos — men inte noll |
| Med fast elavtal undviker jag vinterprisrisken | ✅ | Fast pris skyddar dig, men innehåller en inbakad riskpremie under normalår |
| Elbolagets påslag skyddar mot prisstegringar | ❌ | Påslaget är statiskt — spotpriset rör sig oberoende |
| Kalla sommardagar driver upp elpriset | ❌ | Sommarpriset påverkas mer av vattentillgång och exportefterfrågan |
| Elområde spelar ingen roll för vinterpris | ❌ | SE3–SE4 drabbas hårdast; SE1–SE2 har historiskt lägre vinterpris |
| Kan jag pausa mitt rörliga avtal under vintern? | ❌ | Avtal gäller löpande — byte av avtalstyp tar minst 14 dagar |
| Spotpriset är jämnt fördelat över hela vintermånaden | ❌ | Morgon- och kvällstoppar är markant dyrare per kvart |
💰 Vad kostar en kall vinter i praktiken?
Beräkningarna nedan baseras på faktisk Nord Pool-data för perioden 2024–2026. Kostnaderna avser enbart elhandelspriset och exkluderar nätavgift, elskatt och moms.
📊 Månadsmedelpris SE1–SE4 (öre/kWh, exkl. moms och skatter)
| Månad | SE1 | SE2 | SE3 | SE4 |
|---|---|---|---|---|
| Feb 2026 (hittills) | ~112,2 | ~111,6 | ~123,3 | ~125,3 |
| Jan 2026 | 93,9 | 94,2 | 108,4 | 113,0 |
| Dec 2025 | 31,6 | 32,1 | 51,7 | 64,9 |
| Nov 2025 | 37,0 | 34,3 | 69,6 | 80,7 |
| Okt 2025 | 14,2 | 13,5 | 62,8 | 71,3 |
| Sep 2025 | 17,3 | 16,3 | 52,3 | 70,6 |
| Aug 2025 | 23,7 | 23,1 | 48,6 | 73,2 |
| Jul 2025 | 13,6 | 16,0 | 37,0 | 46,4 |
| Jun 2025 | 3,1 | 5,0 | 22,8 | 40,7 |
| Maj 2025 | 14,1 | 15,1 | 42,9 | 60,0 |
| Apr 2025 | 14,4 | 14,2 | 37,6 | 58,4 |
| Mar 2025 | 15,8 | 11,0 | 50,8 | 60,5 |
| Feb 2025 | 12,9 | 12,9 | 77,1 | 103,9 |
| Jan 2025 | 23,8 | 23,8 | 63,4 | 68,0 |
| Dec 2024 | 12,6 | 12,6 | 58,3 | 69,3 |
| Nov 2024 | 25,0 | 25,0 | 67,0 | 84,7 |
| Okt 2024 | 12,6 | 12,6 | 23,0 | 30,2 |
| Sep 2024 | 9,6 | 9,6 | 15,6 | 31,4 |
| Aug 2024 | 8,9 | 8,5 | 8,5 | 31,3 |
| Jul 2024 | 20,6 | 20,6 | 21,3 | 31,3 |
| Jun 2024 | 24,0 | 24,0 | 31,0 | 44,7 |
| Maj 2024 | 17,6 | 17,6 | 31,0 | 52,8 |
| Apr 2024 | 50,5 | 50,5 | 54,4 | 62,5 |
| Mar 2024 | 56,6 | 56,6 | 59,4 | 63,4 |
| Feb 2024 | 44,8 | 44,8 | 48,5 | 55,4 |
| Jan 2024 | 61,1 | 61,1 | 80,3 | 84,0 |
Källa: Nord Pool historisk spotprisdata per elområde. Priser i öre/kWh exklusive moms, nätavgift och elskatt.
💡 Räkneexempel: Villa i SE3
Profil: Villa i Mellansverige (SE3), 20 000 kWh/år (uppvärmning med värmepump + direktel). Rörligt avtal med Bixia Rörligt (5,0 öre påslag, 39 kr/mån). Vinterantagande: 2 000 kWh i jan 2026, sommarantagande: 800 kWh i jul 2025.
Januari 2026 (kall vinter):
- Spotpris SE3: 108,4 öre/kWh + 5,0 öre påslag = 113,4 öre = 1,134 kr/kWh
- Energikostnad: 2 000 kWh × 1,134 kr = 2 268 kr + 39 kr avgift
- Totalkostnad elhandel: ~2 307 kr/mån
Juli 2025 (sommar):
- Spotpris SE3: 37,0 öre/kWh + 5,0 öre = 42,0 öre = 0,420 kr/kWh
- Energikostnad: 800 kWh × 0,420 kr = 336 kr + 39 kr avgift
- Totalkostnad elhandel: ~375 kr/mån
Samma villa, samma elleverantör, samma avtal — en prisskillnad på över 1 900 kr per månad enbart baserat på säsong och temperatur.
📊 Estimerad elhandelskostnad per förbrukningsnivå och säsong — SE3, Bixia Rörligt
| Förbrukning kWh/år | Vinterantagande kWh/mån | Jan 2026 (108,4 öre) | Jul 2025 (37,0 öre) | Månadsskillnad |
|---|---|---|---|---|
| 5 000 (liten lägenhet) | 625 kWh | ~747 kr | ~126 kr | ~621 kr |
| 10 000 (stor lägenhet) | 1 250 kWh | ~1 457 kr | ~214 kr | ~1 243 kr |
| 15 000 (radhus) | 1 875 kWh | ~2 165 kr | ~302 kr | ~1 863 kr |
| 20 000 (villa) | 2 000 kWh | ~2 307 kr | ~375 kr | ~1 932 kr |
Påslag 5,0 öre/kWh + 39 kr/mån månadsavgift. Exkluderar nätavgift, elskatt (43,43 öre/kWh 2026) och moms. Vinterförbrukning beräknad som 1,5× genomsnitt, sommarförbrukning som 0,5×.
Se Telinet Energis rörliga elavtal →
🎯 Så väljer du rätt elavtal inför vintern
Att välja rätt avtalstyp inför en potentiellt kall vinter kräver att du väger tre faktorer mot varandra: din riskaptit, din möjlighet att styra förbrukningen och det aktuella priset på fasta alternativ.
Steg 1: Ta reda på ditt elområde. SE3 och SE4 är historiskt mer utsatta för vinterpristoppar. Bor du i SE1 eller SE2 är svängningarna lägre, och rörligt elpris är statistiskt mer förmånligt över tid.
Steg 2: Uppskatta din vinterförbrukning. En villa med direkteluppvärmning i SE3 kan enkelt nå 2 500–3 000 kWh under en kall januarimånad. En lägenhet med fjärrvärme stannar sannolikt under 300 kWh. Förbrukningsnivån avgör hur känslig du är för prisvariationer.
Steg 3: Jämför påslag och avgifter noggrant. På kort sikt är skillnaden i påslag mellan elleverantörerna liten jämfört med spotprissvängningarna — 5 öre/kWh i påslagsskillnad är marginellt mot 70 öre/kWh i säsongsvariabelt spotpris. Men lågt påslag ger alltid lägre räkning, oavsett prisnivå.
Steg 4: Utvärdera om du kan styra din förbrukning. Med ett kvartsprisavtal (t.ex. hos Tibber eller Bixia) kan du aktivt flytta elintensiva aktiviteter — laddning av elbil, torktumlare, dishmaskin — till perioder med lägre spotpris. Studier visar att aktiva kvartspriskunder kan spara 10–20% jämfört med passiva månadssnittkunder under prisvariabla perioder.
Steg 5: Besluta om fast eller rörligt baserat på ditt riskläge. Fast pris ger förutsägbarhet men innehåller alltid en riskpremie. Rörligt är historiskt billigare över tid men kräver att du klarar av månader med hög räkning. En praktisk tumregel: om en ovanligt hög elräkning under ett enskilt kvartal skulle innebära ekonomisk stress, överväg fast pris.
Steg 6: Kontrollera uppsägningstid och bindningstid. En kall vinter inträffar snabbt. De flesta rörliga avtal har 14 dagars uppsägningstid utan bindningstid, men byte av leverantör tar i praktiken 2–4 veckor inklusive handläggningstid. Initiera ett eventuellt byte i god tid.
Steg 7: Läs kundrecensioner med fokus på fakturahantering. Trustpilot avslöjar ofta hur elleverantörer kommunicerar med kunder under högtrycksvintrar — om fakturor blir oväntade, om prisinformation är transparent och om kundservice är tillgänglig när du behöver hjälp.
📊 Jämförelse: Ledande elbolag med rörligt pris
| Elleverantör | Avtalstyp | Påslag öre/kWh | Årsavgift kr | Trustpilot | Bindningstid | Erbjudande |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bixia | Rörligt månadspris | 5,0 | 468 kr | 3.8/5 (924 rec) | Ingen | Se pris → |
| Tibber | Kvartspris | Lågt¹ | 588 kr | 3.3/5 (959 rec) | Ingen | Se pris → |
| Enkla Elbolaget | Rörligt (Relaxa fond) | 0² | 480–540 kr | 3.9/5 (1 218 rec) | Ingen | Se pris → |
| Telinet Energi | Rörligt pris | 0 | 708 kr | 3.7/5 (1 327 rec) | 6 mån | Se pris → |
| Fortum | Rörligt månadspris | 3,9 | 828 kr | 1.7/5 (685 rec) | 12 mån | Se pris → |
| E.ON | Rörligt elpris | 6,0 | 480 kr | 1.4/5 (606 rec) | 12 mån | Se pris → |
| Vattenfall | Rörligt elpris | 7,0 | 540 kr | 1.6/5 (543 rec) | 12 mån | Se pris → |
| Dalakraft | Rörligt pris | 0 | 600 kr | Ej tillgänglig | 3 mån | Se pris → |
| Greenely | Kvartspris | 8,0 | 588–828 kr | 3.8/5 (1 641 rec) | 12 mån | Se pris → |
¹ Tibbers påslag inkluderas i månadsavgiften och täcker administrativa kostnader; exakt öre/kWh-påslag redovisas inte separat.
² Enkla Elbolagets Relaxa är en fondbuffert — elpriset utjämnas över tid mot fondens ackumulerade snitt, inte ett traditionellt 0-påslagsavtal.
Trustpilot-betyg baserade på recensionsdata insamlad februari 2026. Årsavgifter beräknade på angiven månadsavgift × 12. Exkluderar nätavgift, elskatt och moms.
❓ Vanliga frågor
⚡ Vad menas med spotpris och hur sätts det på Nord Pool?
Spotpriset är det pris på el som sätts dagligen på Nord Pool, den nordiska elbörsen. Priset bestäms av tillgång och efterfrågan timme för timme (från hösten 2025 kvart för kvart). Alla producenter lägger bud på hur mycket el de kan leverera till vilket pris — och alla köpare lägger bud på hur mycket de är villiga att betala. Där utbud och efterfrågan möts fastställs spotpriset. Under kalla vinterdagar ökar efterfrågan snabbt, vilket pressar upp priset om inte tillräcklig produktion kan matchas. Priset kan variera med hundratals procent under en och samma dag beroende på väderförhållanden, produktionsmix och importkapacitet.
⚡ Varför är elpriset så mycket högre i SE3 och SE4 under kalla vintrar?
SE3 (södra mellansverige, inkl. Stockholm och Göteborg) och SE4 (Skåne och södra Sverige) saknar den lokala vattenkraft som produceras i norr. Kablarnas kapacitet att föra el söderut är begränsad — en fysisk flaskhals kallad transmissionsbegränsning. Under en kall vinter ökar efterfrågan kraftigt i söder precis när vindkraften i söder är låg och nordens vattenkraft inte kan leverera mer. Priset i SE3 och SE4 tvingas upp tills tillräcklig dyr fossil kraft (olja, gas) eller importel tar vid. I februari 2025 resulterade detta i att SE3 betalade 77,1 öre/kWh medan SE1 (norra Sverige) låg på 12,9 öre/kWh — en prisskillnad på 6 gånger under samma period.
Se Bixias rörliga elavtal för SE3 →
⚡ Hur skiljer sig prisrisken för rörligt kontra fast elavtal under vintern?
Med ett rörligt elavtal påverkar ett högt januaripris direkt din räkning — hela spotprisets rörelse slår igenom. Med ett fast elavtal betalar du ett förutbestämt pris per kWh oavsett hur spotpriset rör sig. Nackdelen med fast pris är att det innehåller en riskpremie: elleverantören prissätter in en marginal för risken att spotpriset stiger. Under normalår är rörligt historiskt sett billigare — men under extremvintrar kan fast pris innebära besparingar på tusentals kronor. Det är i grunden en försäkringsfråga: hur stor risk är du beredd att ta, och till vilket pris?
⚡ Vilket elbolag är bäst för rörligt pris under kalla vintrar — Bixia, Tibber eller Enkla Elbolaget?
Alla tre är solida alternativ med inga eller låga påslag, men de passar olika profiler. Bixia Rörligt (5 öre påslag, 39 kr/mån, Trustpilot 3.8/5) är enkel och transparent och passar dig som vill ett okomplicerat månadssnittavtal. Tibber (49 kr/mån, kvartspris, Trustpilot 3.3/5) är optimalt för dig som aktivt kan styra förbrukningen under dyra kvartar — en app-driven strategi som kan sänka vinterräkningen om du laddar elbilen nattetid och kör diskmaskinen på natten. Enkla Elbolagets Relaxa fond (Trustpilot 3.9/5, 40–45 kr/mån) utjämnar prissvängningarna via en fondbuffert — inte ett traditionellt rörligt avtal men ett mellanting som dämpar extrema vintrar.
⭐ Vad tycker kunderna om sina rörliga elleverantörer under dyra vinterperioder?
Trustpilot-recensionerna avslöjar ett mönster: kunder som vet vad de betalar för och varför är markant mer nöjda. Enkla Elbolaget (3.9/5, 1 218 rec) får ofta beröm för tydlig kommunikation och begriplig faktura. Bixia (3.8/5, 924 rec) lyfts för snabb kundtjänst och ärlig prisinformation. Tibber (3.3/5, 959 rec) får höga betyg av aktiva elmedvetna kunder men kritik för begränsad telefonsupport. Stora etablerade aktörer som E.ON (1.4/5), Vattenfall (1.6/5) och Fortum (1.7/5) drar ner betygen på klagomål om svåra fakturaprocesser och upplevda oväntade prisjusteringar — problem som eskalerar under dyra vintermånader när räkningarna är som störst.
⭐ Vilka klagomål dyker upp på Trustpilot om höga vinterräkningar?
Analysen av recensionsdata visar tre återkommande klagomålsmönster. Det första är bristande proaktiv kommunikation — kunder som inte fått information om att spotpriset rusat och som blir chockerade av räkningens storlek. Det andra är svårigheter att nå kundservice när belastningen är som störst, dvs. precis under vintermånaderna. Det tredje är oklara fakturor där spotpriskomponent och påslag inte presenteras transparent nog för att kunden ska förstå varför räkningen fördubblades. Leverantörer med hög Trustpilot-score har gemensamt att de kommunicerar proaktivt via app eller e-post när priserna stiger, och att fakturan specificerar komponenterna tydligt.
🔄 Är det värt att byta till fast elavtal inför en kall vinter?
Det beror på vilket fast pris som erbjuds just nu. Elleverantörerna prissätter sina fasta avtal baserat på terminsmarknaden — om marknaden förväntar sig en kall vinter är det fasta priset redan inbakat med en premium. Att byta till fast pris just när alla andra gör det innebär ofta att du låser in ett högt pris. Det lönar sig bäst att teckna fast pris under perioder av låga spotpriser (typiskt sensommar/tidig höst), innan vinterns prisuppgång har pricats in. Om spotpriset redan är högt och du tecknar fast pris, finansierar du i hög grad leverantörens riskhantering snarare än att verkligen skydda dig.
🔄 Hur snabbt kan jag byta elavtal om jag vill undvika dyra vinterpriser?
Bytet tar i regel 14–30 dagar från det att du tecknat nytt avtal. Marknadsregler kräver minst 14 dagars handläggningstid, och din nuvarande leverantör kan ha upp till 1–2 månaders uppsägningstid beroende på villkoren. Det innebär att du inte kan agera reaktivt när en kall period inleds — du behöver planera i förväg. Kontrollera din nuvarande avtals uppsägningstid och ta hänsyn till ledtiden när du väljer att agera. De flesta konkurrenskraftiga rörliga leverantörer har kort eller ingen uppsägningstid.
Teckna Bixia utan bindningstid →
🔄 Kan jag byta tillbaka till rörligt pris efter vintern?
Ja, det är fullt möjligt och relativt vanligt. Många kunder väljer att teckna fast pris inför vintern och sedan byta tillbaka till rörligt i april–maj när sommarpriserna normalt sett sjunker. Det viktiga är att kontrollera att det fasta avtalet inte har en bindningstid som sträcker sig längre än du planerat. Avtal med t.ex. 12 månaders bindningstid hindrar dig från att byta i april utan att betala en förtida uppsägningsavgift. Välj fast avtal med kortast möjliga bindningstid om du planerar att byta tillbaka.
⚡ Vad är kvartspris och kan det sänka min vinterräkning jämfört med månadssnitt?
Kvartspris innebär att du betalar det spotpris som gäller exakt den kvart du förbrukar el — inte ett viktat månadssnitt. Fördelen under kalla vintrar är att du aktivt kan undvika de dyraste kvartarna (morgontoppar kl. 7–9 och kvällstoppar kl. 17–19) och flytta förbrukning till nattetid eller lunchtid när priset är lägre. Tibbers app och Bixias Mitt Bixia-app visar kommande kvartsvis priser så du kan schemalägga laddning och elintensiva aktiviteter. En aktiv kvartspriskund kan typiskt sänka sin vinterräkning med 10–20% jämfört med ett passivt månadsavtal — men det kräver engagemang och att du har styrbara laster (elbil, varmvattenberedare, värmepump med tidsstyrning).
⭐ Vilket elbolag fick bäst Trustpilot-betyg bland rörliga leverantörer i Sverige?
Bland elleverantörer med rörliga avtal visar recensionsdata från februari 2026 att Enkla Elbolaget leder med 3.9/5 baserat på 1 218 recensioner, följt av Bixia (3.8/5, 924 rec) och Greenely (3.8/5, 1 641 rec). Telinet Energi ligger på 3.7/5 (1 327 rec) och Tibber på 3.3/5 (959 rec). De stora traditionella aktörerna E.ON, Vattenfall och Fortum har markant lägre betyg (1.4–1.7/5), med negativa teman kring fakturatransparens och kundservice. Det är viktigt att notera att Trustpilot mäter helhetsupplevelsen — inte enbart priset — och att Skellefteå Kraft (4.4/5, 443 rec) är det elbolag med överlägset bäst betyg i Sverige, men de verkar primärt i norr (SE1–SE2).
🏆 Sammanfattning
Kalla vintrar är den enskilt viktigaste faktorn bakom kortsiktiga pristoppar för rörliga elavtal i Sverige. Sambandet är direkt: kylan ökar efterfrågan, minskar tillgänglig vattenkraft och begränsar transmissionskapaciteten söderifrån — vilket pressar upp spotpriset på Nord Pool, framförallt i SE3 och SE4.
De viktigaste lärdomarna:
- SE3 och SE4 är mest känsliga för vinterpristoppar; SE1 och SE2 har historiskt lägre vinterpriser tack vare lokal vattenkraft
- Prisskillnaden mellan en kall vintermånad och en mild sommarmånad kan vara 6× eller mer — en villa med 20 000 kWh/år kan se elhandelskostnaden röra sig från 375 kr till 2 307 kr per månad
- Påslagsnivån hos din elleverantör påverkar din räkning, men är liten i sammanhanget jämfört med spotprisrörelserna
- Kvartsprisavtal (Tibber, Bixia) ger möjlighet att aktivt minska kostnaden under kalla perioder genom att flytta förbrukning till billigare kvartar
- Fast pris skyddar mot vinterpriser men innehåller en riskpremie — timing är avgörande: teckna fast pris när marknaden är billig, inte när kylan redan slagit till
Rekommendation per profil:
- Aktiv kund med elbil och smart hem: Tibber kvartspris ger störst möjlighet till besparing via aktiv förbrukningsstyrning
- Kund som vill ha låg kostnad utan aktivt engagemang: Bixia Rörligt pris — lågt påslag, låg avgift, tydlig kommunikation
- Kund med låg riskaptit och stor vinterförbrukning: Överväg Bixia Vinterpris eller annat fast alternativ, tecknat i god tid under sommaren
Elpriser och avtalsvillkor ändras löpande. Verifiera alltid aktuell information direkt med elleverantören innan tecknande.
📋 Om denna guide
Den här guiden bygger på historiska spotprisdata från Nord Pool samt avtalsvillkor och prisinformation från elleverantörernas offentliga produktsidor. Trustpilot-data baseras på recensioner insamlade i februari 2026. För rådgivning om specifika avtal och juridiska frågor hänvisar vi till Energimarknadsinspektionen (Ei), Konsumenternas Energimarknadsbyrå och Konsumentverket.